No menu items!

HOBBY DLA STARSZYCH – CO ROBIĆ NA EMERYTURZE? 

W obecnych czasach odchodzimy od stereotypu nudnego życia na emeryturze. Coraz większa ilość seniorów stara się zajmować każdą wolną chwilę. Jak się okazuje, dostępnych mamy mnóstwo opcji. Którą wybrać i dlaczego warto szukać hobby dla starszych? 

Pasja – coś więcej niż zabijacz nudy!

Nie ma się co dziwić, że do życia seniorów często zagląda nuda. Brak konieczności wykonywania zawodu i mniejsza ilość obowiązków sprawia, że często stają się oni bierni. Pasja jest jednak potrzebna na każdym etapie życia. 

Dlaczego wyjątkowo dużą wagę przykłada się do niej w przypadkach osób starszych? Jak się okazuje, to właśnie ona pozwala utrzymać zarówno ciało, jak i umysł w dobrej formie! Tym samym wpływa ona korzystnie na zdrowie psychiczne. Wykonywanie hobby odpręża i motywuje seniora do wypoczywania w aktywny sposób. 

Angażowanie w swoje zainteresowania najbliższych pozytywnie wpłynie na więzi, które Was łączą. Walczy to więc z niepożądanym uczuciem osamotnienia czy wyobcowania u starszych.

Jak wybrać DOBRE hobby?

W zależności od postawy seniora, warto wybrać odpowiedni sposób rozpoczęcia tematu. Uważajcie szczególnie wtedy, kiedy starszy nie jest przyzwyczajony do realizowania zainteresowań. Zacznijcie od delikatnych sugestii, aby móc finalnie rozpocząć dany temat.

Najważniejsze jest, aby hobby podobało się seniorowi! Pamiętaj, że wybór pod żadnym pozorem nie należy do Ciebie, a do niego. Stwórz więc listę propozycji, które mogą się spodobać i pozwól dokonać wyboru. Uświadamiajcie, że w każdej chwili można z danej aktywności zrezygnować i spróbować czegoś nowego. Dobrym pomysłem jest też zachęcanie lub proponowanie wspólnego praktykowania danego hobby.

Te opcje mogą się spodobać!

Na początku zbadaj zainteresowania – aktywności, które były wykonywane za młodu czy najchętniej oglądaną dyscyplinę sportową w telewizji. Wszystko się liczy! Chcąc przygotować listę propozycji koniecznie pamiętaj o:

 • Gotowaniu/pieczeniu 

Przygotowywanie posiłków zarówno dla swoich najbliższych, jak i dla siebie to świetna opcja na spędzanie wolnego czasu. Starsi mogą zarówno postawić na przepisy znane od dziecka, jak i poeksperymentować. W szukaniu nowych smaków pomogą książki kucharskie lub internet – koniecznie zaopatrz swoich rodziców czy dziadków w jedną z tych opcji. 

 • Krzyżówkach, poezji, pamiętnikach 

Wszystkie powyżej przedstawione opcje okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Prowadzenie własnego pamiętnika czy tworzenie poezji będzie świetną formą wyrażenia swoich emocji. Krzyżówki za to świetnie wpłyną na pamięć czy wyobraźnie

 • Nowych technologiach 

Chwila wolnego czasu w dobie seniora może być świetną okazją do podszkolenia go w dziedzinie nowinek ze świata technicznego. Oczywiście nie mówimy tutaj o zaawansowanych formach informatyki – dla starszych dużym krokiem okaże się zrozumienie działania internetu czy umiejętność samodzielnego odwiedzenia strony z przepisami. 

 • Sporcie

W zależności od możliwości, senior może decydować się na różne formy wysiłku fizycznego. To właśnie ruch odpowiada za utrzymanie odpowiedniej formy! Wśród starszych królują takie dziedziny jak: 

 • Spacery, 
 • Nordic walking, 
 • Joga, 
 • Wędkarstwo, 
 • Jazda na rowerze, 
 • Delikatny fitness.
 • Książkach

Nie zapominajmy o prawdziwym klasyku gatunku – literaturze. Tutaj, podobnie jak w przypadku gotowania, warto zdecydować się zarówno na książki kojarzące się z młodością, jak i na coś zupełnie innego. Podczas wyboru miejcie na uwadze zainteresowania seniora. Na rynku z pewnością znajdziecie mnóstwo pozycji kojarzących się z wybranym tematem.

Zajęciach pobudzających kreatywność 

Malowanie obrazów, rzeźbienie, a nawet granie w bingo czy planszówki – te wszystkie aktywności skutecznie pobudzą kreatywność seniora. Bardzo często takie zajęcia są prowadzone grupowo w wielu placówkach np. domach kultury. Warto się rozejrzeć i (jeśli będą ku temu chęci) zapisać na nie. Będzie to jednocześnie świetna okazja do poznania nowych ludzi i wyjścia z domu!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze