No menu items!

JAK OBNIŻYĆ WYDATKI PRZEZNACZONE NA MEDIA?

Rachunki za media pożerają ogromną część comiesięcznych dochodów właścicieli domów czy mieszkań. Staramy się odkładać, lecz często zapominamy, że oszczędność nie kończy się w drzwiach sklepów spożywczych czy galerii handlowych. Ogromną sumę pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić podczas życia codziennego. Jak walczyć z mediami – pożeraczami pieniędzy? Przygotowaliśmy kilka porad, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Zużycie wody

Dzieci już od najmłodszych lat są uczone rozważnego korzystania z wody – zakręcania kranów podczas mycia zębów czy szybkich pryszniców zamiast długich kąpieli. Jakie to ma odzwierciedlenie w życiu codziennym? W wielu przypadkach (niestety) żadne. 

O ile z wcześniej wymienionymi poradami spotkał się już każdy, o tyle opcji może być dużo więcej. Warto skupić się m.in. na spłukiwaniu wody. Brzmi niecodziennie? Jak się okazuje, jedna zmiana wody w toalecie to niekiedy aż 9 litrów zużytej wody! Ta ogromna ilość wykonywana kilkanaście razy dziennie w znacznym stopniu obciąża domowy budżet, tym samym dodając kolejne złotówki do rachunku za media.

Co z tym zrobić? Staraj się, w miarę możliwości, uważać na to, co znajduje się w Twojej toalecie, nie marnuj wody bezpodstawnie. Gwarantujemy, że taka mała zmiana może znacząco wpłynąć na domowe finanse. 

Prąd – oszczędzaj energię

Na rynku mamy pod dostatkiem mnóstwo energooszczędnych opcji. Nie wybierajmy przestarzałych sprzętów – mimo że są tańsze, koszty ich eksploatacji mogą się okazać szokująco wysokie. To samo tyczy się żarówek, których w żadnym domu nie może zabraknąć. Zamiast standardowych opcji wybierajmy te oznaczone jako LED, które pobierają o wiele mniej energii elektrycznej. 

Nie oświetlaj pustych pokoi. Pamiętaj, że każda dodatkowa minuta włączonego światła to większy wydatek na koniec miesiąca. Co więcej, zadbaj o urządzenia znajdujące się w trybie czuwania – one również pobierają dużo energii! W miarę możliwości wyłączaj je z prądu i daj im odpocząć. 

Ogrzewanie 

Pamiętaj, aby systematycznie sprawdzać stan swojej instalacji grzewczej. Jeżeli nie działa ona poprawnie – wydawane pieniądze będą wyrzucane w błoto. Co więcej, pamiętaj o zakręcaniu grzejników w momencie, gdy temperatura pokojowa będzie odpowiednia. Absolutnie nie zasłaniaj kaloryferów i wyłączaj je wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest już odpowiednia. 

Miej na uwadze, aby nie otwierać okien w ocieplanych pomieszczeniach. Zimne powietrze bardzo szybko wkradnie się do danego pokoju, co w dużym stopniu obniży panującą w nim temperaturę.

Gaz – kuchenka 

Wieczorna herbata, niedzielny obiad czy codzienna kawa – gotowanie na kuchence gazowej nie należy do oszczędnych wariantów. Zużycie gazu może okazać się wyjątkowo duże. Jak więc gotować z głową? 

Przede wszystkim, pamiętaj o pokrywkach. Jak się okazuje, w wielu przypadkach to właśnie niekorzystanie z nich jest głównym problemem! Gotujesz wodę na makaron? Garnek koniecznie przykryj pokrywką – woda szybciej zawrze, a czas gotowania automatycznie się skróci. 

Wybieraj odpowiednią ilość wody. Jeżeli chcesz ugotować porcje ryżu dla jednej osoby – nie warto napełniać całego, litrowego garnka wody. Im więcej płynu, tym dłużej woda będzie się gotować. Co więcej, staraj się wybierać naczynia z cienkim dnem. Te wyposażone w gruby spód ciężej przepuszczają ciepło, a więc prowadzą do wydłużenia czasu gotowania. 

Własne źródło energii – fotowoltaika 

Wielu z nas zmaga się w ostatnim czasie z głośnym tematem, jakim są panele fotowoltaiczne. To właśnie one pozwalają Wam na pozyskanie tzw. zielonej energii elektrycznej. Przyjazne przyrodzie źródło prądu będzie wykorzystywało promienie słoneczne. 

O ile zakup samych paneli nie należy do najtańszych, o tyle dalsza perspektywa prezentuje się bardzo obiecująco. Pozyskana energia będzie w stanie pokryć część naszego zapotrzebowania. Co za tym idzie, opłata za media będzie automatycznie niższa. Czy warto? Finalną decyzję pozostawiamy Wam. 

Podsumowanie 

Pamiętajcie, że nawet najbardziej błahe czynności mogą mieć znaczny wpływ na rachunek, a więc i na Wasze domowe finanse. Oszczędzaj pieniądze i ciesz się nimi w przyszłości. Wszystko leży w Twoich rękach – życzymy powodzenia!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze