Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach oszczędzanie jest bardzo modne. Niespokojne czasy sprawiają, że chcemy zatrzymać przy sobie jak największą ilość pieniędzy. Oszczędzanie na tzw. czarną godzinę zapewnia nam spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że coraz większa ilość osób decyduje się na tego typu krok. Czy wiemy jednak, jak to robić dobrze?
Jeżeli chcecie zapoznać się z tego typu tematem „od kuchni”, mamy coś specjalnego dla Was. Dziś przedstawimy Wam zarówno porady, jak i sposoby oszczędzania. Zapraszamy do dalszego czytania!
Dlaczego warto oszczędzać?
O oszczędzaniu słyszymy bardzo powszechnie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego w ogóle warto odkładać pieniądze? Jak się okazuje, odpowiedni na to pytanie może być mnóstwo.
- Spokojna głowa – posiadając pieniądze w tzw. zapasie, możesz być spokojny o swoją przyszłość.
- Przyjemności oraz pasja – zapisy na basen, siłownie, wyjścia do kina czy restauracji. Za to wszystko trzeba zapłacić!
- Rodzina – wielu z nas decyduje się na oszczędność, aby wspomóc najbliższych. Pomoc dzieciom czy rodzicom to aspekty, które nas motywują.
- Emerytura – troska o spokojną przyszłość to kolejny powód, dla którego odkładamy pieniądze już w młodości.
- Marzenia, podróże, plany – świat jest mały, a miejsc do zwiedzenia mnóstwo! Jeżeli marzą Ci się zagraniczne wycieczki, z pewnością myślisz o oszczędności pieniędzy.
- Inwestycje, własny biznes – celem posiadania pieniędzy stało się dla wielu przedsiębiorczych umysłów ich przyszłe pomnożenie. Tworzenie własnej marki wymaga dużych nakładów z naszej strony.
Na co Ty odkładasz pieniądze? Z pewnością każdy znajdzie swoją indywidualną odpowiedź. Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że warto. Jak jednak się za to zabrać?
Jak oszczędzać, aby się opłaciło?
Mówiąc o comiesięcznych oszczędnościach trzeba wspomnieć o ustalonej przez specjalistów zasadzie 20/30/50. Co z niej wynika?
- 50% zarobków powinno być przeznaczane na nasze potrzeby (ang. needs). Wliczamy w to wynajem domu, mieszkania, pożywienie – wszystkie niezbędne wydatki.
- 30% wypłaty przeznaczamy natomiast na przyjemności (ang. wants). Do tego przedziału zaliczmy m.in. pasje, wyjścia ze znajomymi, samorozwój czy sport.
- 20% powinno być natomiast oszczędzane (ang. savings).
Jak więc widzimy, miesięczna kwota oszczędności jest w pełni zależna od wysokości przychodów. Takie dzielenie zysków zapewni Wam stabilną i bezpieczną sytuację finansową.
Optymalizacja – klucz do sukcesu
Planowanie wydatków to dziedzina, w której często pojawiają się problemy. Wystarczą jedne zakupy, aby z naszego portfela uciekło zbyt wiele pieniędzy. Ważne jest, aby wprowadzać w życie nowe zwyczaje, które pomogą nam ograniczyć wydatki. Polecamy Wam:
- Tworzenie list zakupów. Do sklepu spożywczego wychodź tylko z listą – nie obchodź alejek, udawaj się tylko w wyznaczone przez listę miejsca.
- Analizę cen produktów. Niekiedy taki sam produkt jesteś w stanie zakupić za znacznie niższą cenę.
- Obiektywną ocenę zapotrzebowanie na dany produkt. Przed zakupem zadaj sobie kilka razy pytanie „Czy naprawdę tego potrzebuje?”.
- Kupowanie tańszych ubrań. Unikaj sieciówkowych, nietanich ubrań, które szybko się niszczą. Ekonomiczną opcją jest kupowanie tańszych wariantów. Co więcej, stare ubrania, które nadają się do użytku warto sprzedawać.
- Odpowiednią sumę odkładaj zaraz po otrzymaniu wypłaty. Z doświadczenia wiemy, że posiadana na koncie wartość podświadomie wpływa na nasze wydatki. Im mniej pieniędzy posiadamy, tym mniej podatni jesteśmy na ich impulsywne wydawanie.
Odkładane w ten sposób pieniądze będą wręcz idealna poduszką finansową – zabezpieczeniem, z którego będziemy mogli skorzystać w trudniejszym okresie.
Czy w dzisiejszych czasach łatwo zarządzać finansami? Z jednej strony – zdecydowanie nie. Ogromny wybór produktów z pewnością nie ułatwia oszczędzania. Należy jednak pamiętać, że pomocną dłoń oferuje mnóstwo aplikacji czy stron internetowych. Co więcej, wiele banków pomaga swoim klientom odkładać odpowiednie sumy pieniędzy. Wystarczy korzystać!