No menu items!

JAK ODPOWIEDNIO OSZCZĘDZAĆ? 

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach oszczędzanie jest bardzo modne. Niespokojne czasy sprawiają, że chcemy zatrzymać przy sobie jak największą ilość pieniędzy. Oszczędzanie na tzw. czarną godzinę zapewnia nam spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że coraz większa ilość osób decyduje się na tego typu krok. Czy wiemy jednak, jak to robić dobrze? 

Jeżeli chcecie zapoznać się z tego typu tematem „od kuchni”, mamy coś specjalnego dla Was. Dziś przedstawimy Wam zarówno porady, jak i sposoby oszczędzania. Zapraszamy do dalszego czytania!

Dlaczego warto oszczędzać?

O oszczędzaniu słyszymy bardzo powszechnie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego w ogóle warto odkładać pieniądze? Jak się okazuje, odpowiedni na to pytanie może być mnóstwo.

 • Spokojna głowa – posiadając pieniądze w tzw. zapasie, możesz być spokojny o swoją przyszłość.
 • Przyjemności oraz pasja – zapisy na basen, siłownie, wyjścia do kina czy restauracji. Za to wszystko trzeba zapłacić! 
 • Rodzina – wielu z nas decyduje się na oszczędność, aby wspomóc najbliższych. Pomoc dzieciom czy rodzicom to aspekty, które nas motywują. 
 • Emerytura – troska o spokojną przyszłość to kolejny powód, dla którego odkładamy pieniądze już w młodości. 
 • Marzenia, podróże, plany – świat jest mały, a miejsc do zwiedzenia mnóstwo! Jeżeli marzą Ci się zagraniczne wycieczki, z pewnością myślisz o oszczędności pieniędzy. 
 • Inwestycje, własny biznes – celem posiadania pieniędzy stało się dla wielu przedsiębiorczych umysłów ich przyszłe pomnożenie. Tworzenie własnej marki wymaga dużych nakładów z naszej strony. 

Na co Ty odkładasz pieniądze? Z pewnością każdy znajdzie swoją indywidualną odpowiedź. Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że warto. Jak jednak się za to zabrać?

Jak oszczędzać, aby się opłaciło? 

Mówiąc o comiesięcznych oszczędnościach trzeba wspomnieć o ustalonej przez specjalistów zasadzie 20/30/50. Co z niej wynika?

 • 50% zarobków powinno być przeznaczane na nasze potrzeby (ang. needs). Wliczamy w to wynajem domu, mieszkania, pożywienie – wszystkie niezbędne wydatki.
 • 30% wypłaty przeznaczamy natomiast na przyjemności (ang. wants). Do tego przedziału zaliczmy m.in.  pasje, wyjścia ze znajomymi, samorozwój czy sport. 
 • 20% powinno być natomiast oszczędzane (ang. savings).

Jak więc widzimy, miesięczna kwota oszczędności jest w pełni zależna od wysokości przychodów. Takie dzielenie zysków zapewni Wam stabilną i bezpieczną sytuację finansową.   

Optymalizacja – klucz do sukcesu 

Planowanie wydatków to dziedzina, w której często pojawiają się problemy. Wystarczą jedne zakupy, aby z naszego portfela uciekło zbyt wiele pieniędzy. Ważne jest, aby wprowadzać w życie nowe zwyczaje, które pomogą nam ograniczyć wydatki. Polecamy Wam: 

 • Tworzenie list zakupów. Do sklepu spożywczego wychodź tylko z listą – nie obchodź alejek, udawaj się tylko w wyznaczone przez listę miejsca. 
 • Analizę cen produktów. Niekiedy taki sam produkt jesteś w stanie zakupić za znacznie niższą cenę. 
 • Obiektywną ocenę zapotrzebowanie na dany produkt. Przed zakupem zadaj sobie kilka razy pytanie „Czy naprawdę tego potrzebuje?”.
 • Kupowanie tańszych ubrań. Unikaj sieciówkowych, nietanich ubrań, które szybko się niszczą. Ekonomiczną opcją jest kupowanie tańszych wariantów. Co więcej, stare ubrania, które nadają się do użytku warto sprzedawać.  
 • Odpowiednią sumę odkładaj zaraz po otrzymaniu wypłaty. Z doświadczenia wiemy, że posiadana na koncie wartość podświadomie wpływa na nasze wydatki. Im mniej pieniędzy posiadamy, tym mniej podatni jesteśmy na ich impulsywne wydawanie. 

Odkładane w ten sposób pieniądze będą wręcz idealna poduszką finansową – zabezpieczeniem, z którego będziemy mogli skorzystać w trudniejszym okresie. 

Czy w dzisiejszych czasach łatwo zarządzać finansami? Z jednej strony – zdecydowanie nie. Ogromny wybór produktów z pewnością nie ułatwia oszczędzania. Należy jednak pamiętać, że pomocną dłoń oferuje mnóstwo aplikacji czy stron internetowych. Co więcej, wiele banków pomaga swoim klientom odkładać odpowiednie sumy pieniędzy. Wystarczy korzystać!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze