No menu items!

JAK SKUTECZNIE UTRZYMAĆ PORZĄDEK? KILKA PROSTYCH PORAD

Nieustanne układanie, przekładanie, mycie, porządkowanie a w domu nadal panuje chaos. Czy ta sytuacja brzmi dla Ciebie znajomo? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie tak naprawdę tkwi problem. Bardzo często mówimy sobie „zbyt mało czasu poświęcam na sprzątanie”. Jak się jednak okazuje, w większości przypadków kłopot tkwi w nieumiejętności utrzymywania ładu.

Chcesz, aby w Twoim domu rozgościł się porządek? Przygotowaliśmy kilka porad, które będziecie mogli szybko wprowadzić w życie. Zapraszamy do czytania!

„Nie” dla chomikowania 

Magazynowanie to jeden z głównych grzechów przeciw sprzątaniu. W końcu czy można utrzymać pełen porządek, kiedy jesteśmy ze wszystkich stron otoczeni ogromną ilością przedmiotów? 

Zasada jest prosta: nie używam = wyrzucam. Często wychodzimy jednak z założenia, że dany przedmiot jeszcze kiedyś się przyda. W większości przypadków to „kiedyś” nie następuje niestety nigdy. Myślmy więc racjonalnie i nie upychajmy do szaf rzeczy zepsutych, starych czy nieużytecznych

Warto więc poświecić dzień na reorganizacje półek – wyrzucenie tego, co już się nam nie przyda. Pamiętajcie też, że im więcej rzeczy macie, tym dłużej zajmie ich porządkowanie. Dobra selekcja będzie też dużą oszczędnością czasu.

Na swoim miejscu

Czy macie w domu takie rzeczy, które nie mają wyznaczonego miejsca? Przeważnie znajdują się one w „miejscu chwilowym”, najczęściej na widoku i są nieustannie przekładane. 

Ważnym krokiem jest w wygospodarowanie miejsca dla poszczególnej grupy przedmiotów. W ten sposób wszyscy domownicy będą wiedzieli, gdzie należy odłożyć daną rzecz. Jest to aspekt szczególnie ważny we wszystkich kuchniach czy łazienkach. To właśnie w tych pomieszczeniach najtrudniej o porządek. Warto wyposażyć się w organizery, które znacząco pomogą utrzymać ład. 

Zasada piętnastu minut – dobry grafik

Dobrym pomysłem dla wielu osób jest ustalanie planu dnia, w ciągu którego piętnaście minut poświęcacie na sprzątanie. Nie jest to długo, prawda? Jak się okazuje, taki kwadrans może naprawdę dużo zmienić. Czas będziecie mogli poświecić na cokolwiek chcecie np. pranie, odkurzanie czy porządkowanie biurka. 

Dlaczego warto wpisać to w grafik? Jest to świetna motywacja dla tych, którzy uwielbiają zapisywać swoje dzienne aktywności. 

Zrób to teraz!

Zjedliście pyszny posiłek? Talerz włóżcie od razu do zmywarki. 

Ściągnęliście pranie z suszarki? Od razu rozłóż ubrania do szafek. 

Chodzi o to, aby nie zostawiać wszystkich aktywności na jeden dzień. Jeżeli możesz coś zrobić – weź się do roboty. Gwarantujemy, że wykonywanie tak błahych czynności (jak np. wkładanie naczyń do zmywarki od razu po posiłku) znacząco pomoże w zachowaniu porządku. Co więcej, jest to świetny pomysł na oszczędność czasu.

Nawyki 

Wyrobienie w sobie dobrych nawyków to podstawa. Postaw sobie jasne cele, np. „nie pójdę spać, dopóki mój pokój nie będzie uporządkowany”. Mała czynność, której wykonanie zajmie Wam nie więcej niż 10 minut sprawi, że obudzicie się w czystym pokoju. 

Jeżeli jedno postanowienie zda u Was egzamin – cele można rozbudowywać. Być może za jakiś czas zdeklarujecie się do wieczornego sprzątania całego mieszkania? 

Podział obowiązków

Razem z domownikami ustalcie zasadę – każda osoba odpowiada za swój bałagan. Wszyscy współlokatorzy powinni zapoznać się z punktem 4. Jest to jedyny sposób na trwałe utrzymanie porządku – odkładanie po sobie wszystkich rzeczy. Dobrym sposobem jest również rozpisanie przestrzeni w domu, które podlegają opiece danej osoby. 

Kilka czynności na raz 

Kluczem do sukcesu jest dobre zarządzanie czasem. W ciągu dnia jest mnóstwo czynności, które nie wymagają naszej uwagi. Jeżeli przygotowujecie obiad i czekacie aż woda się zagotuje – jesteście w posiadaniu kilku cennych minut, które można dobrze wykorzystać. Zamiast sięgać po telefon, zajmij się szybkim uporządkowaniem kuchni. W ten sposób nie tylko zadbacie o porządek, ale i zaoszczędzicie czas!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze