No menu items!

JAK UCZYĆ NAJMŁODSZYCH KORZYSTANIA Z PIENIĘDZY?

Kieszonkowe to temat, który nieustannie powraca w każdej rodzinie. Z licznymi napięciami spotkał się już pewnie każdy rodzic. Problemy zaczynają się w momencie rozpoczęcia uczęszczania do szkoły. Jak powinien zachowywać się rodzic, który chce, aby jego dziecko okazywało odpowiedni stosunek do pieniędzy? Czy od najmłodszych lat można uczyć dzieci podejścia do kieszonkowego? Dziś skupimy się właśnie na tym temacie. Przedstawimy Wam kilka porad, które wyrobią u Twojego dziecka szacunek do pieniędzy. 

Czy warto dawać kieszonkowe?

Każde dziecko traktuje swoje kieszonkowe jak comiesięczną wypłatę. Co za tym idzie, maluch automatycznie przywiązuje dużą wagę do otrzymywanych pieniędzy. Jakie zalety płyną z takiego cyklicznego dawania pieniędzy? 

  • Rozeznanie wśród cen. Dziecko uczy się, ile kosztują dane produkty i na ile może sobie pozwolić. Wie, że może wybierać spośród wielu, zarówno tańszych, jak i droższych wariantów. 
  • Podstawy oszczędności. Kwestia jest prosta. Jeżeli chcesz kupić coś droższego – zbieraj i nie wydawaj bezmyślnie swoich pieniędzy. 
  • Podstawy matematyki. Dziecko przyzwyczajane do pieniędzy szybko nauczy się podstaw dodawania i odejmowania. Pojęcie wiedzy na poziomie pierwszych klas nie będzie dla niego problemem. 
  • Samodzielność. Kieszonkowe zależy tylko i wyłącznie od naszego malucha. To on wybiera czy otrzymana kwotę wydać czy odłożyć. Co więcej, będzie się on na własną rękę mierzył z konsekwencjami np. brakiem funduszy. 

Jak widzimy, kieszonkowe pozwala zaznajomić najmłodszych z konsekwencjami bezmyślnego użytkowania pieniędzy. Tak przystosowane dziecko będzie w przyszłości bardziej świadome i uważne podczas wydawania swoich środków. 

Czy warto więc dawać dzieciom kieszonkowe? Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że tak.

„Ile kieszonkowego dać mojemu dziecku?”

To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy rodzic. Jak się okazuje, to właśnie do obowiązku dorosłego należy oszacowanie ilości pieniędzy, które są niezbędne naszemu dziecku. Potrzeby najmniejszych pociech (w wieku wczesnoszkolnym) powinno w pełni zadowolić 60 zł/miesiąc. 

Im starsze dziecko, tym automatycznie więcej pieniędzy potrzebuje. Pożywienie, dojazd do szkoły, wyjścia ze znajomymi itd. – każdy nastolatek musi mieć przy sobie odpowiednią kwotę. Jaka będzie dokładna wartość? Wszystko należy oszacować indywidualnie. Trzeba jednak pamiętać, aby suma nie była za wysoka. Wtedy nasze działania mogą przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego.  

Porady dla rodzica 

Jak sprawić, aby dziecko szanowało i umiało docenić pieniądz? Warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Naucz oszczędzania

Już od najmłodszych lat warto uświadamiać dziecko, że pieniądze odgrywają dużą rolę. Należy podkreślać, że nie na wszystko można sobie finansowo pozwolić, a pieniądze „nie rosną na drzewach”. Przydatna w tym przypadku okazuje się świnka skarbonka, która będzie symbolem odkładania pieniędzy. Warto tym samym motywować dziecko do kupowania zabawek na własną rękę. Chcesz jakiś przedmiot – zbierz odpowiednią sumę pieniędzy. 

  • Ustal grafik 

Pamiętaj, aby czas wydawania kieszonkowego był regularny. Zaplanuj jeden dzień, w którym podarujesz swojemu dziecku ustalone pieniądze – stwórzcie umowę. Bądź jednocześnie otwarty na propozycje. Pozwól swojemu maluchowi negocjować i słuchaj jego propozycji. 

  • Zapoznaj z działaniem banków 

Warto pokazywać swoim dzieciom, że gotówka to nie wszystko, a karty kredytowe reprezentują taką samą wartość! Jednocześnie można w powolnym tempie wprowadzać idee oprocentowań oraz kont oszczędnościowych. 

  • Pokaż, jak zarządzać finansami

Nie jest tajemnicą, że każde dziecko naśladuje swoich rodziców. Bacznie obserwując dorosłych, maluch wyrabia w sobie pewne nawyki. Pokazanie najmłodszym, jak ważne jest planowanie wydatków i przychodów może w przyszłości skutkować powielaniem przez nie naszych schematów. 

Podsumowanie

Czy można wychować małego przedsiębiorcę? Zdecydowanie tak! Warto więc robić wszystko, co w naszej mocy, aby odpowiednio wdrożyć malucha w dorosłe życie. Na koniec nie zostało nam nic innego, jak tylko życzyć Wam powodzenia!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze