W obecnym świecie social mediów jesteśmy z każdej strony przytłaczani „idealnym życiem”. Ekologiczne jedzenie, wczesne pobudki czy poranne ćwiczenia to tematy znane już wszystkim. Na fali obecnych trendów wielu z nas decyduje się na wprowadzenie do swojego codziennego życia zdrowych nawyków. Jak to zrobić i od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Was kilka porad!
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”
W dzisiejszych czasach dbanie o dobre samopoczucie jest wyjątkowo ważne. Żyjąc pod ciągłą presją nietrudno przecież o wahania nastroju, nerwice czy stany lękowe. Z przykrością trzeba powiedzieć, że to właśnie depresja zyskała niechlubne miano choroby cywilizacyjnej. O ile zdrowe nawyki nie wyleczą nas z tego typu schorzeń, o tyle to właśnie one mogą znacząco poprawić nasz nastrój.
Systematycznie praktykowane nawyki stają się dla nas rutyną. Jak się okazuje, już po niedługim czasie od wprowadzenia zmiany pewne czynności zaczynamy wykonywać automatycznie. Najważniejsze jest więc, aby zacząć i wytrwale dążyć do celu. Przejdźmy więc do sedna sprawy – praktyk, z którymi warto się zapoznać.
Nawyki żywieniowe
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że „jesteśmy tym, co jemy”. Co za tym idzie, to właśnie przyjmowane przez nas posiłki mają ogromny wpływ na codzienne samopoczucie.
Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia
Dzień zacznij od szklanki wody. Dlaczego? Jak się okazuje, takie działanie pobudza układ trawienny do działania po długiej nocy. Jeżeli sama woda Cię nie przekonuje, do napoju dodaj cytrynę czy też imbir.
Pierwszy posiłek powinien nas bezwzględnie nasycić. Starajmy się wybierać pełnowartościowe posiłki – strzałem w dziesiątkę okazują się np. owsianki z owocami. Niezjedzenie śniadania znacząco osłabia funkcje trawienne, a w ciągu dnia wywołuje napady głodu. W przypadku, gdy nie możecie przekonać się do spożycia standardowego posiłku, dobrym pomysłem jest urozmaicanie śniadaniowego menu o koktajle owocowe. Zdrowe, smaczne i pełne witamin.
Skromniejsza kolacja
W ciągu nocy przemiana materii znacząco zwalnia. Co za tym idzie, naszemu żołądkowi o wiele trudniej jest strawić pochłonięte posiłki. Dobrym pomysłem jest więc spożycie mniejszej i lżejszej kolacji.
Dobre rady:
- Unikaj cukrów prostych – słodycze staraj się zamieniać na zdrowe zamienniki, których w sklepach jest pod dostatkiem.
- Nie eksperymentuj z dietą – pamiętaj, że „dieta cud” nie istnieje. Podstawą dobrej redukcji masy ciała jest ruch i zdrowe odżywianie.
- Planuj posiłki – rozpisana dieta będzie dla Ciebie świetną motywacją do działania. Jest to szczególnie ważne dla osób znajdujących się w ciągłym biegu.
- Nie śpiesz się z jedzeniem – czy wiedziałeś, że trawienie rozpoczyna się już w ustach? Staraj się dokładnie przeżuwać każdy posiłek. Taki nawyk sprawi, że po jedzeniu będziesz czuł się „lżej”.
Sen to podstawa!
Sprawdź, jaka jest odpowiednia ilość snu dla Twojej grupy wiekowej. Staraj się nie spać ani zbyt długo, ani zbyt krótko. Kładź się spać wcześniej, aby móc się wyspać i o odpowiedniej porze zacząć dzień. Chyba każdy się zgodzi, że spanie do godzin popołudniowych nie wpływa dobrze na ogólne samopoczucie.
Ruch = zdrowie
Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny w ciągu dnia jest w stanie zrobić ogromną różnice. Nie jesteście fanami intensywnych ćwiczeń? Nic straconego. Wystarczy, że codziennie wyjdziecie na spacer. Dotlenicie w ten sposób swój mózg i poprawicie koncentracje. Gwarantujemy, że po powrocie do domu poczujecie się znacznie lepiej niż przed wyjściem!
Dobrym sposobem jest wyposażenie się w pewne aplikacje – motywatory. Ustalcie sobie ilość kroków, którą zobowiązujecie się codziennie pokonywać. Wbudowany licznik będzie ukazywał Wasz progres.
Pozytywne myślenie
Mówi się, że wszystkie zmiany zaczynają się w głowie. Nie skupiaj się na swoich porażkach, a sukcesach. Codziennie przypominaj sobie, co dobrego udało Ci się zrobić w ostatnim czasie.Ostatni punkt paradoksalnie należy do najważniejszych. Pamiętajcie, aby otaczać się ludźmi, którzy dają Wam szczęście i motywują do dalszego działania. Czy istnieje coś lepszego niż dobry przyjaciel?