No menu items!

JAK WYGOSPODAROWAĆ CZAS DLA SIEBIE, KIEDY DOBA JEST „ZBYT KRÓTKA”?

W dzisiejszych czasach każdy żyje w nieustannym biegu – praca, dzieci, uczelnia, zajęcia dodatkowe, obowiązki. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zarówno słyszymy, jak i wypowiadamy frazę „nie mam na to czasu”. Podczas powszechnie znanego wyścigu szczurów nie znajdujemy czasu ani na przyjemności, ani na realizowanie swoich pasji. Jak to zmienić? Przedstawimy Wam kilka porad, z którymi warto się zapoznać. Zapraszamy do czytania! 

Dobre zarządzanie czasem

Na początku warto zdać sobie sprawę, że doba każdego człowieka na ziemi składa się z 24 godzin. Co więc sprawia, że jedni wykorzystują ją w pełni, a inni wręcz przeciwnie? 

Podstawą jest postawienie sobie jasnych celów. Każdemu człowiekowi zależy na czymś innym. Odpowiedzcie sobie na pytanie: „Jak chcę spędzić swój wolny czas?”. Tak podstawowy i (na pierwszy rzut oka) błahy krok może naprawdę dużo zmienić. 

Następnie możemy przejść do wprowadzania zmian w naszą codzienną rutynę. Jak to zrobić i od czego zacząć?

Pożeracze czasu 

Warto zacząć od zbadania, ile czasu w ciągu doby przeznaczacie na social media, telewizję czy gry. Jak się okazuje, często szybki przegląd internetu kończy się godziną spędzoną na Instagramie. Ograniczenie czasu spędzonego przed komórka może zrobić ogromną różnice. 

Co ciekawe, istnieją pewne funkcję, które mogą Wam w tym pomóc. Wystarczy, że podacie aplikacje, na której spędzacie największą ilość czasu oraz wpiszecie swój dzienny limit. Po jego przekroczeniu aplikacja będzie blokowana. 

Organizuj wolne chwile 

Czekanie w poczekalni, jazda w komunikacji miejskiej czy przerwy w zajęciach – to wszystko zajmuje czas. Staraj się wykorzystać każdą chwilę. Być może sięgniesz po dobrą książkę lub audiobook? Może wykorzystasz te chwile na naukę, aby po powrocie do domu mieć mniej na głowie? Wybór zależy od Ciebie. 

Przeanalizuj swój dzień 

Rozpisz na kartce aktywności, które wykonujesz oraz dokładnie podaj godziny ich rozpoczęcia, jak i zakończenia. Dzięki takiej analizie łatwo dostrzeżesz, na co przeznaczasz największą ilość czasu w ciągu dnia. Tym samym znajdziesz aspekty, które pożerają zbyt dużą ilość doby

Wstawaj wcześniej 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo możemy wydłużyć swój dzień poprzez wczesne wstawanie. Warto sprawdzić, ile dokładnie czasu potrzebujemy na sen. W końcu chyba każdy zgodzi się, że spanie przez zbyt długi czas nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Praktykujmy więc nastawianie budzików o godzinach, o których powinniśmy się budzić.

Jeżeli nadal uważacie, że sen zabiera Wam zbyt dużą ilość czasu – warto spróbować czegoś więcej. Nastaw alarm na pół godziny przed planowaną pobudką. Może Wam się wydawać, że w trzydzieści minut nie zrobi znacznej różnicy. Jak się jednak okazuje, każda minuta jest na wagę złota!

Nie przeceniaj swoich możliwości 

Ważną umiejętnością jest stawianie granic i odmawianie. Jeżeli ktoś już któryś raz z rzędu prosi Cię o przysługę, która zajmuje znaczą część dnia, powiedz „nie”. Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie jest najważniejsze. Szanuj swój wolny czas i nie pozwalaj obcym nim manewrować. 

Naucz się odpuszczać

Wyobraź sobie, że jesteś po ciężkim tygodniu i wręcz marzysz o odpoczynku. Nagle jednak zauważasz, że przydałoby się zrobić pranie. Co robisz w takiej chwili? 

Pójdź za naszą radą i odpuść. Zdobyty w ten sposób czas będzie mógł być zagospodarowany w inny, przyjemniejszy dla Ciebie sposób. Nie zmuszaj się i dbaj o dobre samopoczucie. Posłuchaj dobrej muzyki, poczytaj książkę, zrób ćwiczenia – postaw na coś, co naprawdę lubisz. 

Podczas pracy unikaj przerw 

Jeżeli coś robisz, rób to dobrze. Staraj się wykonać możliwie dużo pracy w jak najkrótszym czasie. Nie sięgaj po telefon, który tylko wybije Cię z rytmu i zajmie cenny czas. Prosta czynność wyłączania gadżetów podczas wykonywania ważnych czynności sprawi, że automatycznie oszczędzisz mnóstwo czasu.

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze