Czytanie książek działa jak siłownia dla naszego mózgu. Poprawia koncentrację, rozwija wyobraźnie, wzmacnia pamięć, jak i uczy poprawnej gramatyki oraz ortografii. Co więcej, to właśnie literatura kształtuje wrażliwość moralną czytającego dziecka. Nie ma więc wątpliwości, że każdy maluch powinien spotykać się z powieściami tak często, jak to możliwe.
Żyjemy jednak w czasach, kiedy najmłodsi coraz rzadziej sięgają po literaturę. Otoczeni przez urządzenia elektroniczne o wiele częściej wybierają telefony, telewizory czy też komputery. Czy możemy coś z tym jeszcze zrobić? Jak się okazuje – tak! Dziś przedstawimy Wam kilka porad, które obudzą w Waszych podopiecznych miłość do książek. Zapraszamy do dalszego czytania!
Bądź dobrym przykładem
Jak to się mówi – „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Dziecko, które od najmłodszych lat widzi rodzica z książką prędzej czy później samo sięgnie po literaturę. W końcu to właśnie poprzez obserwacje uczymy się już od najmłodszych lat. Swój wolny czas staraj się spędzać z książką, a nie telefonem. Pamiętaj, że to właśnie Twoje zachowanie jest wzorem dla malucha.
Kolejnym ważnym aspektem pozostaje rozmowa. Staraj się opowiadać swojemu dziecku o książkach, które przeczytałeś lub o tych, które masz w planach zacząć. W konwersacji możesz przemycić kilka ciekawych opowiadań – to właśnie one zmotywują malucha do poznania dalszej historii już na własną rękę.
Nie narzucaj – pozostaw wybór
Czytanie pod przymusem nie będzie dla dziecka żadną przyjemnością. Co gorsza, to właśnie odgórne nakazy zniechęcają najmłodszych do tego typu aktywności. Dobrym krokiem jest sugerowanie oraz subtelne proponowanie.
Podobnie sytuacja wygląda z typem literatury. Pozwól dziecku wybrać książkę! Zaproponuj mu kilka wariantów, które będą spójne z jego zainteresowaniami, a jednocześnie odpowiednio dopasowane do danej grupy wiekowej.
Stwórz biblioteczkę Twojego dziecka
Kolejnym krokiem, który warto podjąć jest organizacja „strefy czytania”, która będzie się maluchowi kojarzyła z książkami. Powinna znaleźć się w niej biblioteczka. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zawsze miało duży wybór książek do przeczytania. Dzięki temu będzie mogło wziąć w rękę to, na co aktualnie ma ochotę.
Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie dwóch półek. Na jednej z nich niech leżą książki nieprzeczytane, a na drugiej – skończone. W ten sposób dziecko będzie mogło aktualizować swoje postępy i dokładnie śledzić swoje poczynania. Czy możecie pomyśleć o lepszym sposobie motywacji?
Zadbaj o dobre otoczenie
Staraj się (szczególnie w przypadku dzieci niechętnych do czytania) o dobre warunki do koncentracji. Co więcej, znajdź czas, aby czytać razem z podopiecznym. Przygotuj dwa wygodne miejsca, dobre oświetlenie oraz Wasz ulubiony napój. Spraw, aby czytanie nie kojarzyło się dziecku z przymusem, a przyjemnością!
Czytajcie dla siebie
O tym, że czytanie dla najmłodszych jest ważne nie trzeba już chyba nikomu przypominać. Spróbujcie jednak odwrócić role! Niech to Twój podopieczny weźmie książkę i poczyta dla Ciebie. Ćwiczenia możecie praktykować podczas codziennych czynności takich jak mycie naczyń czy porządkowanie szaf. Takie działanie przede wszystkim pobudzi jego kreatywność. Motywuj swoje dziecko do odgrywania głosów, zaznaczania kropek czy przecinków.
Książki w innej formie
Jeżeli Wasze dziecko mimo usilnych prób nadal niechętnie sięga po klasyczne książki – nic straconego. Konieczne zapoznaj swojego malucha ze światem komiksów. To właśnie powieści graficzne budzą w młodych czytelnikach chęci do poznawania dalszych losów bohaterów. Sama historia jest przedstawiona w bardzo przystępnej formie. Niewielka ilość tekstów i piękne ilustracje to dokładnie to, co maluchy uwielbiają! Kolejną świetną opcją, która zyskuje coraz większe grono zwolenników są audiobooki. Z historiami opowiadanymi przez lektorów Twoje dziecko będzie mogło zapoznawać się podczas codziennych czynności, takich jak sprzątanie pokoju, zabawa czy zasypianie.