No menu items!

JAK ZAMIENIĆ OGRÓD W BEZPIECZNĄ STREFĘ DLA NAJMŁODSZYCH?

Każdy rodzic z pewnością wie, jak dużą rolę w rozwoju dzieci odgrywa przebywanie na świeżym powietrzu. Maluch podczas kontaktu z naturą uczy się mechanizmów, jakie w niej panują oraz z bliska poznaje życie zwierząt i roślin. Dodatkowo dotlenia swój mózg, tym samym wykonując aktywność fizyczną. 

Żyjemy w czasach, kiedy najmłodsi są ze wszystkich stron otaczani „pożeraczami czasu”. Nieograniczony dostęp do komputera czy telewizji sprawia, że dzieci coraz rzadziej opuszczają swoje cztery ściany. Jak możemy zachęcić nasze pociechy do przebywania w ogródku? Wystarczy stworzyć przyjazną dla nich przestrzeń! 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

O wyznaczeniu przestrzeni przeznaczonej dla malucha warto pomyśleć już podczas projektowania ogrodu. Należy pamiętać, że miejsce powinno być odpowiednio dobrane. Będzie to udogodnienie ważne zarówno dla wygody dzieci, jak i spokoju rodziców, którzy niekiedy obawiają się o zdrowie swoich pociech. Na co należy zwrócić uwagę? 

Równa nawierzchnia 

Jak to się mówi – wypadki chodzą po ludziach. Strefa dla maluchów powinna być wolna od jakichkolwiek wahań, takich jak pagórki czy dołki. Absolutnie nie decydujmy się na miejsce położone blisko głębokiej wody. Unikajmy oczek wodnych czy strumieni. Samo podłoże powinno możliwie amortyzować upadki. Wybierzmy trawę czy drobny piasek. Pamiętajmy też o regularnym oczyszczaniu nawierzchni z kamieni. 

Dobra widoczność 

Rodzice często czują obawy przed pozostawieniem swoich pociech w ogrodzie. Warto zadbać o to, aby strefa ich zabawy była dobrze widoczna np. z okna czy balkonu. Takie rozwiązanie to prawdziwe dwa w jednym: bezpieczeństwo dzieci oraz spokój rodziców. 

Bezpieczne rośliny 

W okolicy zabawek sadźmy jedynie kwiaty w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Egzaminu nie zdadzą ani rośliny posiadające kolce, ani jakiekolwiek drzewa iglaste. Jednocześnie pamiętajmy, aby nie ogradzać przestrzeni dla dzieci ogrodzeniem czy murem. Najlepiej sprawdzą się tuje czy żywopłot. Jeżeli to możliwe, zapewnij swoim podopiecznym zacienione miejsce, które uchroni je przed bezwzględnym słońcem. Mogą nam do tego posłużyć zarówno drzewa, jak i parasole.

Odległość od drogi 

Mieszkacie blisko ruchliwej ulicy? Pamiętajcie, aby wygospodarowana dla dzieci przestrzeń znajdowała się możliwie najdalej od szybko pędzących samochodów. 

To co dzieciaki lubią najbardziej…

Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa możemy przejść do przyjemniejszej części tematu – zabawek i akcesoriów. Nie zapominajmy, że to właśnie one będą miały największy wpływ na ilość spędzanego w ogrodzie czasu. Co musi znaleźć się w strefie zabawy?

  • Huśtawki lub hamaki – pamiętajmy o ustawieniu ich na bezpiecznej dla naszej pociechy wysokości. Dla najmłodszych dzieci poleca się wybór huśtawek z dodatkowo zabezpieczanym siedzeniem.  
  • Zjeżdżalnie – to właśnie one stały się prawdziwym symbolem dzieciństwa. W Twoim domowym placu zabaw nie może ich więc zabraknąć! Pamiętaj, aby schody prowadzące na zjeżdżalnie nie były za strome. 
  • Piaskownice – kreatywna przestrzeń każdego dziecka.
  • Domki ogrodowe – bezpieczna przestrzeń, ochroni nie tylko malucha, ale i aktualnie nieużywane zabawki. 
  • Trampoliny 
  • Małe ścianki do wspinaczki 
  • Ogrodowe zabawki – łopatki, konewki, grabki itp. To właśnie one pozwolą Twojemu dziecku samodzielnie badać naturę! 

Dobrą i zyskującą popularność opcją stały się w ostatnim czasie domowe place zabaw – małe konstrukcje, które łączą w sobie kilka akcesoriów np. huśtawkę ze zjeżdżalnia. Jest to zdecydowanie opcja, którą warto rozważyć.

O czym pamiętać podczas rozmieszczania?

Koniecznie zadbaj o odpowiednie odległości między akcesoriami. Zabawki ułożone zbyt blisko siebie będą niepraktyczne, a niekiedy nawet niebezpieczne dla Twojego malucha. Zachowaj taki odstęp, który umożliwi dziecku swobodne przejście – co najmniej 1 metr.

Nie przesadzaj. Miej na uwadze, że dziecko równie bardzo potrzebuje przestrzeni wolnej, na której będzie mógł spokojnie pobiegać. Zagospodarowanie całego miejsca nie będzie więc dobrym rozwiązaniem.

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze