No menu items!

JAKIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNE KRÓLUJĄ WŚRÓD NAJMŁODSZYCH?

Trzeba przyznać, że w obecnych czasach ruch u dzieci jest dla ich rodziców prawdziwym priorytetem. Co za tym idzie, dorośli starają się oferować swoim podopiecznym mnóstwo możliwości rozwoju fizycznego. Jakie opcje warto rozważyć? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji! 

Jak sport wpływa na malucha?

Mówi się, że ruch u dziecka to podstawa. Czy zdajecie sobie jednak sprawę, dlaczego tak jest? 

  • Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na kształtowanie się układu kostno-mięśniowego. Odpowiada tym samym za pojawienie się poprawnej postawy ciała. 
  • Ruch wzmacnia kości i sprawia, że są one w mniejszym stopniu narażone na urazy. 
  • Ćwiczenia znacząco wpływają na koordynacje ruchową, która sprawia, że dzieci stają się zwinne i ćwiczą tzw. pamięć mięśniową. 
  • Ruch dotlenia organizm, co sprawia, że dzieciom łatwiej się skupić i zapamiętywać materiał szkolny.
  • Zajęcia sportowe są dla dzieci świetną okazją do „wyładowania emocji”. Co za tym idzie, stają się one spokojniejsze, a w nocy lepiej śpią.
  • Lekcje grupowe są świetną okazją do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Jak wybrać odpowiednią dyscyplinę?

Nie ulega więc wątpliwości, że ruch odgrywa kluczową rolę w rozwoju zarówno fizycznym, jak i psychicznym każdego dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy maluch ma swoje preferencje. Starajmy się wybierać więc taki sport, który spełni jego oczekiwania. 

Dajmy dziecku wybór i nie zmuszajmy go do jednej dyscypliny. Warto zapisać swojego malucha na lekcje próbne, po których sam zdecyduje, czy chce uczęszczać na dalsze zajęcia. 

Dyscypliny przyjazne maluchom (poniżej 4 lat)

Proponuj swojemu dziecku dyscypliny, które są ciekawe. Warto wybierać te sporty, których ćwiczenie będzie dla nich wyzwaniem! Jak się okazuje – ogromną rolę odgrywa wiek. 

Jazda na rowerze

Jest to prawdziwa klasyka. Każdy dorosły z pewnością z sentymentem wspomina czasy dzieciństwa, kiedy to jazda na rowerze była największą frajdą. Jak się okazuje, z rowerem możesz zaznajamiać swoje dziecko już po ukończeniu trzeciego roku życia

Spacery 

Spacery to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Przyzwyczajaj swoje dziecko do przechadzek już odkąd nauczy się ono chodzić. Wyrobi to dobre nawyki i sprawi, że dziecko będzie mogło się dotlenić. 

Sanki 

Prawdziwy strzał w dziesiątkę dla dzieci w trakcie zimy. Nie trzymaj swoich podopiecznych w domu – jeden zjazd na sankach z rodzicem dostarczy maluchom mnóstwo frajdy!

A dla starszych dzieci…

Jeżeli Twoje dziecko wyrobiło już koordynacje ruchową, możesz zdecydować się na przedstawienie innych dyscyplin sportu, takich jak: 

Pływanie 

Zajęcia na basenie okazują się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Kształtują wszystkie partię mięśni oraz poprawiają wydolność dziecięcego organizmu. Co więcej, pływanie może okazać się praktyczną umiejętnością podczas wakacji nad morzem – dziecko będzie się w wodzie czuło bezpiecznie i swobodnie. 

Sporty zespołowe 

Piłka nożna, koszykówka czy piłka ręczna to tylko niektóre możliwości. Korzyści płynących z praktykowania sportów zespołowych jest mnóstwo. Dziecko uczy się w ten sposób przede wszystkim współpracy w grupie, jednocześnie wzmacniając mięśnie swojego ciała.

Narciarstwo 

Twoje dziecko kocha zabawy w śniegu? Jeżeli tak – koniecznie zapoznaj je ze stokiem narciarskim. Podczas jazdy maluch wzmacnia mięśnie nóg i kształtuje pamięć mięśniową. Nie można zapomnieć o tym, że narty dla dzieci są po prostu świetną zabawą! 

Judo/karate

Korzyści płynących z nauki sztuk walki jest mnóstwo. Przede wszystkim jednak, zajęcia wpływają nie tylko na sferę fizyczną, ale i psychiczną. Uczą malucha posłuszeństwa i koncentracji. Dziecko na macie może się wyszaleć, a gimnastyka prowadzona w ten sposób świetnie wpływa na różne partię mięśni. Co więcej, możliwość zdobywania kolejnych poziomów zaawansowania (pasów) działa jak świetna motywacja.

Taniec 

Jeżeli Twoje dziecko czuje rytm, a słuchając muzyki podryguje w miejscu – taniec może okazać się strzałem w dziesiątkę. Taka aktywność kształtuje koordynacje ruchową, a częste występy przed publicznością budują pewność siebie.

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze