No menu items!

JAKIE KORZYŚCI NIESIE ZA SOBĄ GRA NA INSTRUMENCIE MUZYCZNYM?

Zostanie muzykiem jest marzeniem wielu dzieci, ale i nie tylko! Jak się okazuje, instrumenty muzyczne przyciągają też całe grono dorosłych. Wobec tego, dużą popularnością cieszą się szkoły muzyczne czy zajęcia indywidualne. 

Należy pamiętać, że nauka gry to coś więcej niż sam instrument, a lekcje kształtują nas na wielu płaszczyznach. Dziś przedstawimy Wam całą listę korzyści, które dzięki temu zyskujemy. Zapraszamy do dalszego czytania!  

Muzyka w każdej formie!

Nie ma wątpliwości, że obcowanie z muzyką pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie zamykajmy się jednak tylko na instrumenty. Jeżeli gra nie do końca Cię przekonuje – nie przejmuj się! Do wyboru masz przeróżne formy muzyki, takie jak np. taniec czy śpiew. W tym świecie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Dziś skupimy się jednak na instrumentach muzycznych. Jak wpływa na nas nauka gry?

Uczy cierpliwości 

Każdy, kto przynajmniej raz w swoim życiu spróbował gry wie, że nic nie przychodzi łatwo. Do osiągnięcia pożądanych efektów potrzeba ciężkiej pracy. Cierpliwość w dążeniu do celu jest cechą, która zostanie z Wami na całe życie! 

Dyscyplina i dobre manewrowanie czasem 

Pośród ogromnej ilości zajęć niełatwo znaleźć czas na lekcje instrumentu. Należy też pamiętać, że dodatkowe aktywności nie mogą przysłonić nam tego, co najważniejsze – szkoły, pracy czy obowiązków domowych. Dobra organizacja działa cuda

Co więcej, do każdych zajęć trzeba się należycie przygotować. Każdy, kto kiedykolwiek próbował gry wie, ćwiczenia mogą niekiedy zająć dużą ilość czasu. Ogrom dyscypliny i samozaparcia to dokładnie to, czego potrzebuje każdy muzyk! 

Koordynacja ruchowa – czy to się łączy? 

W zależności od tego, jaki instrument wybierzemy, możemy w większym lub mniejszym stopniu ćwiczyć naszą koordynację ruchową. W większości przypadków jednak do gry angażujemy dwie ręce, niekiedy nawet nogi np. w przypadku fortepianu. Co za tym idzie, podczas ćwiczeń angażujemy obie połowy mózgu!

Szybsze zapamiętywanie 

Gra na instrumencie wymaga podzielnej uwagi. Z jednej strony czytamy nuty, z drugiej kontrolujemy ruch dłoni, a z trzeciej słuchamy uwag nauczyciela. Można się pogubić, prawda? Tego typu wielozadaniowość w znacznym stopniu poprawia naszą koncentrację, która bezpośrednio wpływa na szybkość pochłaniania wiedzy.

Czytanie nut jest też świetnym treningiem dla naszego mózgu. Umiejętność może być ze spokojną głową traktowana jak poznawanie nowego języka. Podczas gry kształtujemy jednocześnie nasze wyczucie rytmu.

Łagodzenie stresu i lepsze samopoczucie

Czy wiedzieliście, że to właśnie muzyka jest wykorzystywana podczas przeróżnych terapii? Wycisza, niweluje stres i wprowadza w błogi stan relaksu. Co za tym idzie, zarówno podczas, jak i po jej słuchaniu czujemy się lepiej we własnym ciele! 

Muzyka łagodzi obyczaje – nowe możliwości 

Spotkania w szkole muzycznej, uczęszczania na orkiestry, wyjazdy na zjazdy czy konkursy to tylko niektóre okazje do zawiązania nowych znajomości. Trzeba przyznać, że hobby, jakim jest muzyka łączy ze sobą ludzi. Zyskujemy wspólne tematy do rozmowy oraz nowe perspektywy rozwoju

Pewność siebie

Występowanie na scenach to aspekt, który znacząco buduje nasze poczucie własnej wartości. Odnoszenie sukcesów pozwala nam poznać swoje możliwości i na bieżąco obserwować postępy! To wszystko składa się na wzrost pewności siebie muzyków.

Wyrażanie siebie 

Muzyka to kreatywność. Nuty w żadnym stopniu nas nie ograniczają! Każdą kompozycje można zagrać na swój, indywidualny sposób. Wariacje czy zmiany tempa leżą w Twoim zasięgu. Muzyka jest wręcz idealnym sposobem, na wyrażenie tego, co gra nam w duszy.   

Możliwość zarobku

Warto też na koniec wspomnieć o pieniądzach. Nie oszukujmy się – mnóstwo osób marzy o zarabianiu na swojej pasji. W przypadku muzyki jest to bardzo prawdopodobne, a możliwości jest mnóstwo. Możesz postawić na edukowanie innych, grę w zespole czy prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności – wszystko zależy od Ciebie!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze