No menu items!

NEGATYWNY WPŁYW NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII NA ŻYCIE – CZY JEST SIĘ CZYM MARTWIĆ?

Nowoczesne technologie już na stałe rozgościły się w wielu dziedzinach dnia codziennego. Co więcej, większości z nas ciężko wyobrazić sobie życie bez tego typu udogodnień. Trzeba przyznać, że te nieustanne zmiany niosą za sobą szereg konsekwencji. 

Często, szczególnie z ust starszych, padają słowa wyrażające niechęć względem nowoczesnych technologii. Czy jest w nich ziarno prawdy? Jak się okazuje – tak. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że duży rozwój niesie za sobą negatywny wpływ na nasze życie. 

Uzależnienia 

Komputery, smartfony czy telewizory pochłaniają nas niemal w całości. Z przykrością trzeba stwierdzić, że odsetek ludzi uzależnionych nieustannie wzrasta zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. 

Należy jednak spojrzeć prawdzie w oczy – obecnie większość osób jest zależna od swoich komórek. Bez smartfona ciężko wykonać nam codzienne czynności, problemem może być nawet zwyczajne wyjście na spacer. Ekran telefonu odblokowujemy niemal co parę minut. Skąd to się bierze? Często chcemy być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, każdą wiadomość odbieramy od razu po jej otrzymaniu. Czy jest to zdrowe? Zdecydowanie nie. 

Przebodźcowanie 

Codziennie jesteśmy zasypywani nową lawiną informacji. Wiadomości, portale plotkarskie, nowinki z kraju i świata – to wszystko zalewa nas z każdej strony. Niekiedy nasz organizm nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości „danych”. Jak to się kończy? Niepokój, stres, rozdrażnienie to tylko niektóre objawy, które mogą nam towarzyszyć. 

Internet dostarcza nam ogromną ilość informacji, które nieustannie się zmieniają. Przyzwyczajeni do tego stanu rzeczy użytkownicy mogą mieć niemałe problemy z koncentracją, co w przypadku młodzieży może przekładać się na efektywność nauki.

Warto też zwrócić uwagę na jakość wiadomości, które przyjmujemy. Coraz większa ilość fake newsów sprawia, że internet jest coraz rzadziej postrzegany jako wiarygodne źródło informacji. Wielu z nas nie umie rozpoznać nieprawidłowych informacji, co prowadzi do dalszego szerzenia błędnych wiadomości. 

Izolacja w społeczeństwie 

Komunikowanie się za pomocą social mediów niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Jak się okazuje, spędzając więcej czasu w sieci narażamy się na wyobcowanie ze społeczeństwa. Jesteśmy niechętni do nawiązywania relacji „twarzą w twarz”, a coraz częściej wybieramy łatwiejszy sposób – komunikatory typu Messenger czy Instagram. Co za tym idzie, możemy stawać się mniej empatyczni oraz (mimo ogromnej ilości znajomych na social mediach) samotni

Zły odpoczynek 

Być może tytuł tego nagłówka brzmi dla wielu dosyć niecodziennie. Jak się jednak okazuje, odpoczynek przed ekranem smartfona nie jest najlepszą opcją. Nasz mózg jest nieustannie zarzucany ogromną ilością informacji. 

Coraz częściej zapominamy o granicy między pracą, a odpoczynkiem. Podczas weekendów sprawdzamy maile czy wiadomości, a co za tym idzie – nie dajemy „odpocząć myślom”. W skrajnych wypadkach taki stan rzeczy prowadzi do problemów ze snem, a nawet nerwic.  

Brak czasu 

Nie bez powodu internet jest powszechnie nazywany „pożeraczem czasu”. Rozwój technologiczny sprawia, że żyjemy szybciej – pozostajemy w ciągłym biegu. Czy taki stan rzeczy łączy się jednak z posiadaniem większej ilości czasu? Absolutnie nie. Jak się okazuje, mamy go jeszcze mniej

Problemy psychiczne

Żyjemy w szaleńczym tempie, który nie każdy jest w stanie wytrzymać. Trzeba być świadomym, że wszystkie wcześniej wspomniane aspekty w znaczącym stopniu odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. Rozwój technologiczny zamiast być dużym udogodnieniem staje się w wielu przypadkach ogromnym problemem. Coraz mniej czasu poświęcamy sobie, nie dbamy o swoje zdrowie czy potrzeby. Dużą rolę odgrywają też otaczające nas social media. Będąc pod nieustannym okiem krytyków nietrudno o stany lękowe, nerwice czy nawet depresje.

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze