W temacie rozplanowywania przestrzeni nieustannie trwają batalie. Podczas gdy jedni są zwolennikami kuchni jako osobnego pomieszczenia, inni preferują salon z aneksem kuchennym. Dziś przyjrzymy się z bliska tym dwóm opcjom i przedstawimy Wam zarówno ich wady, jak i zalety. Zapraszamy do dalszego czytania!
Kuchnia zamknięta
Opcja, która już od dłuższego czasu gości zarówno w domach, jak i mieszkaniach wielu Polaków. Mowa tu oczywiście o wariancie zamkniętym, czyli standardowej kuchni otoczonej czterema ścianami. Jakie wyróżniamy zalety takiego rozwiązania?
Zalety:
- Jednym z najważniejszych atutów jest odseparowanie od reszty mieszkania – to, co dzieje się w kuchni, pozostaje w kuchni. Nieprzyjemne zapachy, dźwięki lodówek czy zmywarek zostają zamknięte w czterech ścianach. Domownicy są więc w ciągu dnia wolni od tych wszystkich zakłóceń.
- Wyobraźcie sobie, że zapraszacie do swojego domu gości, którym przygotowujecie posiłek. Jak każdy wie – gotowanie bezpośrednio łączy się z bałaganem. Posiadając zamkniętą kuchnie możecie ze spokojną głową pozwolić sobie na lekki nieporządek. W końcu nikt obcy nie będzie spacerował po innym pokoju niż sama jadalnia.
- Przedstawiana przez nas opcja jest otoczona przez ściany, które są świetnym miejscem do montażu szafek. Co za tym idzie, zabudowana kuchnia daje Wam możliwość przechowywania większej ilości rzeczy niż zwyczajny aneks.
- Zabudowana kuchnia może być też idealnym rozwiązaniem dla rodziców. Trzeba przyznać, że w kuchni znajduje się dużo potencjalnie niebezpiecznych dla maluchów akcesoriów – rozgrzany piekarnik, ostre noże czy elektronika to tylko niektóre z nich. Posiadacze kuchni zamkniętej mogą szybko wyzbyć się niepokoju o swoje pociechy. Do zamkniętego pomieszczenia nie dostaną się dzieci.
- Chcecie zaszaleć z wystrojem wnętrz? Jeżeli tak – koniecznie zdecydujcie się na kuchnie zamkniętą, której styl nie musi zgadzać się z designem salonu. Pełna różnorodność!
Wady:
- Powróćmy do tematu zapraszania gości. Zarówno podczas przygotowywania, jak i serwowania posiłków, gospodarz jest zmuszony do opuszczenia gości.
- Pamiętajmy, że ściany zajmują przestrzeń. Co za tym idzie, zamknięta kuchnia nie jest dobrym rozwiązaniem dla miłośników otwartych powierzchni.
- Dużym kłopotem może być niewystarczająca ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Podczas gdy salon z aneksem kuchennym oferuje nam dostęp przeważnie do kilku okien, zabudowana kuchnia może mieć z tym niemały problem. Jakie są efekty? Konieczność montażu większej ilości lamp, które pożerają duże ilości prądu.
Wersja otwarta
Jak możemy się domyślać, wady i zalety występują naprzemiennie. Co to oznacza? Atuty kuchni zamkniętej będą jednocześnie słabymi stronami opcji otwartej itd. Charakterystykę kuchni otwartej przedstawimy Wam więc hasłowo.
Zalety:
- Otwarta kuchnia jest jasna, cechuje ją duży dostęp do naturalnego światła
- Szybki i łatwy dostęp z kuchni do jadalni
- Tego typu kuchnia gwarantuje powstanie otwartej przestrzeni, co optycznie powiększa mieszkanie.
Wady:
- Szybkie rozprzestrzenianie się zapachów pochodzących z kuchni
- Brak możliwości zamknięcia pomieszczenia przed najmłodszymi
- Konieczność zachowania porządku podczas wizyt gości
- Mniejsza przestrzeń do montażu mebli
Podsumowanie – co warto wybrać?
Jak widzimy, każde rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Na co jednak warto się zdecydować. Zawiedziemy Was, lecz nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Mamy jednak kilka porad.
Po pierwsze, dopasujcie rodzaj kuchni do metrażu mieszkania czy domu. Otwarta przestrzeń optycznie powiększy przestrzeń. Co za tym idzie, na salon z aneksem kuchennym powinni zdecydować się właściciele mniejszych mieszkań.
Warto też wziąć pod uwagę styl, który ma panować w mieszkaniu. Jeżeli chcecie postawić na ciemne kolory – koniecznie wybierzcie salon z aneksem kuchennym. Do kuchni zamkniętej powinno się dobierać jasną kolorystykę, która rozjaśnia i optycznie powiększa daną przestrzeń.