No menu items!

Pielęgnacja i renowacja obuwia ze skóry naturalnej we własnym zakresie.

Skóra jest niezwykle znamienitym materiałem, który może być wykorzystywany do wykonywania różnorodnych projektów. Niezwykłą popularnością obdarzono buty zbudowane z naturalnej i mocnej skóry. Dzięki jej właściwościom buty są bardzo dobrze przygotowane na najróżniejsze ewentualności. Skóra bardzo dobrze chroni stopy przed zimnem, wiatrem czy śniegiem zapewniając możliwie stabilne warunki panujące we wnętrzu buta. Skóra dodatkowo chroni stopy przed wilgocią w przypadku gdy za oknem pada mocny deszcz. Oczywiście nie powinno się zapominać o jej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Ze względu na te wszystkie zalety projektanci bardzo ochoczo tworzą buty na praktycznie każdą część roku! Jednak aby skórzany but emanował nieskazitelnym wyglądem i dobrze chronił stopy warto o niego dbać. W takim wypadku pielęgnacja i renowacja obuwia jest najlepszym co można uczynić myśląc dobru skórzanego materiału.

Zobacz: pielęgnacja obuwia ze skóry naturalnej – CraftPoint

Najlepsze preparaty do pielęgnacji skórzanego obuwia

Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych preparatów potrafiących wspierać skórzany materiał obuwia na różnych frontach. Niestety aby but zawsze prezentował się należycie nie wystarczy go przecierać wilgotną szmatką. Ważna jest dodatkowa impregnacja powierzchni buta, która ochroni właściwą warstwę skóry przed uszkodzeniami i negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego.

Przed wybraniem konkretnego impregnatu warto dodać, że powinien on pochodzić z dobrego źródła. Skórzane buty nie należą do najtańszych dlatego warto zainwestować w najlepsze preparaty do pielęgnacji obuwia aby utrzymać je w dobrej kondycji. Przykładem znanej i cenionej firmy jest marka Tarrago produkująca najróżniejsze preparaty do pielęgnacji skórzanego obuwia.

Jakich preparatów używać do pielęgnacji skórzanego obuwia?

W zależności od tego jaki efekt chce się osiągnąć można wybrać różnorodne preparaty do pielęgnacji obuwia. Z pewnością niezastąpionym preparatem w przypadku wykorzystywania obuwia zimowego i jesiennego jest płyn do usuwania soli z obuwia. W trakcie zimowej aury sól jest rozsypywana po powierzchni chodników i dróg w celu utrzymania należytego poziomu bezpieczeństwa.

Niestety sól wraz ze śniegiem dostaje się na powierzchnie skóry wysuszając jej powierzchnie. Będzie to powodować przyśpieszone uszkodzenia skóry i pogorszenie jakości noszonego obuwia. Stosując preparat do usuwania soli można w kilka sekund usunąć jej kryształy z powierzchni buta chroniąc swój drogocenny materiał.

Oprócz regularnego czyszczenia skórzanego obuwia warto je dobrze impregnować. Niestety buty cały czas są narażone na obtarcia i uszkodzenia. Dlatego regularne nakładanie warstwy tłuszczu na skórę obuwia jest wskazane. Dzięki temu na powierzchni materiału tworzy się cienka, hydrofobowa warstwa tłuszczu, która bardzo dobrze chroni obuwie przed przetarciami i uszkodzeniami. Dodatkowo z chemicznego punktu widzenia warstwa ta wprost odpycha cząsteczki wody sprawiając, że właściwości wodoodporne obuwia są podniesione.

Renowacja skórzanego obuwia w domowych warunkach

Nie ma to jak wygodne, znane buty skórzane. Wiele osób przywiązuje się do swoich butów mówiąc, że nie ma dla nich wygodniejszego obuwia na świecie. Niestety nawet najlepsza skóra po wielu latach użytkowania straci na efekcie wizualnym. Niewielkie obtarcia czy przetarcia na różnych częściach obuwia są jedynie kwestią czasu. Jednak jest sposób, który sprawi, że owe przetarcia mogą zostać zamaskowane – dzięki temu te same buty dalej będą prezentować się bardzo dobrze.

Woskowy krem do butów dostępny w ofercie najlepszych sklepów z artykułami skórzanymi może w szybki sposób ukryć każdy mankament znajdujący się na powierzchni buta. Wystarczy dobrać kolor woskowego kremu do butów najbardziej zbliżony do koloru własnego obuwia. Wtedy zostaje jedynie wyczyścić i odtłuścić powierzchnie własnych butów, a następnie nałożyć na nie cienką powierzchnie woskowego kremu. Teraz zostaje już tylko wypolerowanie butów za pomocą szmatki – to wszystko!

Specjalistyczna farba do butów – działanie i efektywność

Przeglądając najpopularniejsze akcesoria do pielęgnacji i renowacji obuwia można także natknąć się na farby do butów. Wykorzystywane są głównie w celu renowacji skórzanego, wysłużonego obuwia, które już straciło swój wyjątkowy kolor. Najczęściej farby do butów skórzanych występują w czarnym, brązowym bądź granatowym kolorze. Kaletnik bądź szewc może przywrócić pierwotny kolor obuwia poprzez dodatek specjalistycznej farby do butów. Wydaje się to bardzo proste jednak tak naprawdę nakładanie farby na skórzaną powierzchnię butów jest dość trudnym zajęciem.

Osoba uprawniona musi na początku bardzo dokładnie wyczyścić całą powierzchnię obuwia dodając preparat odtłuszczający. Po wyschnięciu skóra jest gotowa na nakładanie kolejnych cienkich warstw farby, które muszą być równomiernie rozprowadzone. Najczęściej rozprowadzanie odbywa się z udziałem minimalistycznych, ale bardzo dokładnych pędzelków. Pigment penetruje w głąb skóry gdzie zasycha. Po wyschnięciu obuwie znów może być użytkowane w tradycyjny sposób.

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze