No menu items!

TECHNOLOGIA W DOMU – JAK JĄ OGRANICZYĆ? 

Nowoczesne udogodnienia są obecne w każdym mieszkaniu. Nie ma wątpliwości, że są one przydatne, a w wielu przypadkach nawet niezbędne. Trzeba jednak uważać, aby nie ogarnęły one w całości naszej codziennej rutyny. 

Chęć ograniczenia dostępu do nowych technologii pojawia się szczególnie często w rodzinach z dziećmi. Prawda jest jednak taka, że każdemu z nas od czasu do czasu przyda się niewielki „detoks” od inetrnetu czy telefonu. Jak to można zrobić? Zapraszamy do dalszego czytania, a z pewnością rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości.

Dobre nawyki u najmłodszych

Nasze nabyte w okresie dzieciństwa przyzwyczajenia często objawiają się w życiu dorosłym. Ważne więc, aby w przypadku naszych dzieci dbać o nie już od najmłodszych lat! Pamiętajcie, że maluchy poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć dostępu do technologii, gdyż źle wpływa ona na rozwijający się organizm. Nie oznacza to jednak, że starsze dzieci powinny mieć telefon podstawiany pod nos. Pilnujcie, aby nie korzystały one z internetu codziennie

Równie ważne są też dobre wzorce. Pamiętajcie, że maluchy uczą się już od najmłodszych lat swojego życia. Podczas zabawy ze swoim maluchem wyłączcie więc komórkę i poświęćcie mu czas. W ten sposób dziecko zauważy, że telefon nie jest niezbędny w każdej części dnia. 

Zasady w domu

Ustalcie swoje „domowe przepisy”. Razem z domownikami zdeklarujcie, w jakich momentach dnia nie będziecie używać swoich smartfonów. Niekiedy taka mała zmiana może zrobić ogromną różnice. Ważne jednak, aby każdy domownik się do nich stosował. Pamiętajcie, aby na liście uwzględnić wspólne posiłki – to właśnie one budują Wasze więzi. Opcji może być jednak znacznie więcej. 

Dzień bez telefonu 

Dobrą opcją jest też ustalanie dni, w których deklarujemy się do wyłączenia wszystkich urządzeń – telefonów, komputerów i telewizorów. Takie działanie może się wielu osobom wydawać niemożliwe. Gwarantujemy jednak, że taki jeden dzień „detoksu” pozwoli Ci odpocząć od szumu, którego mamy w obecnych czasach pod dostatkiem.

Co więc robić przez cały dzień? Czas poświeć sobie. Wyjdź na spacer, poczytaj Twoją ulubiona książkę, spędź czas na graniu w planszówki z rodziną – wybór należy do Ciebie. Możemy Was zapewnić, że po takim odpoczynku nie będziecie mieli ochoty wracać do komórek! 

Kiedy dzieci nie chcą współpracować…

Każdy rodzic wie, że przekonanie swoich pociech do odłożenia komputera niekiedy graniczy z cudem. Co można zrobić, jeżeli żadne prośby nie pomagają? 

Ograniczenia czasowe 

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą liczne funkcje, które blokują najmłodszym dostęp do poszczególnych aplikacji po upływie wyznaczonego czasu. Jednym z wielu wariantów może być np. Kids Place. Zbadaj więc, na jakim urządzeniu i z której aplikacji Twoje dziecko korzysta najczęściej i uzbrój się w potrzebne środki. 

Blokada na internet

W dzisiejszych czasach to właśnie internet odpowiada za działanie większości aplikacji. Wystarczy więc wyłączyć ruter, aby znacznie ograniczyć możliwości Twojego dziecka. Jak to zrobić?

Okazuje się, że coraz więcej urządzeń sieciowych pozwala nam na tworzenie restrykcji. Mamy mnóstwo opcji. Blokada może obejmować zarówno poszczególne pory dnia (np. godziny nocne), jak i wybrane urządzenia. Co za tym idzie, na ograniczeniu czasu do internetu nie muszą cierpieć rodzice. 

Dostęp do telefonu – kontrola rodzicielska  

Na podobnej zasadzie możecie ograniczyć dostęp Waszego dziecka do pewnych aplikacji. Skuteczna ochrona rodzicielska to prawdziwa podstawa. Blokady dają Wam możliwość kontrolowania aplikacji, które pobiera dany podopieczny. O każdej aktywności będziecie powiadamiani, a dzieci będą potrzebowały Waszej zgody. 

Podsumowanie

Wszystko jest dla ludzi, a nowe technologie zostały stworzone właśnie do tego, aby z nich korzystać. Starajmy się jednak przykładać dużą uwagę do stron odwiedzanych szczególnie przez nasze dzieci. Cieszmy się udogodnieniami, pamiętajmy jednak, abyśmy to my kontrolowali je, a nie one nas! 

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze