No menu items!

ZALETY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – DLACZEGO WARTO?

O tym, że warto do swojego życia wprowadzić aktywność fizyczną słyszał już chyba każdy. W końcu ze wszystkich stron jesteśmy zarzucani hasłami promującymi ruch. Czy wiemy jednak, dlaczego tak naprawdę jest to ważne? Jeżeli zastanawiacie się, jakie zalety płyną z regularnej aktywności fizycznej – jesteś w odpowiednim miejscu. W dalszej części przedstawimy Wam korzyści zarówno dla ciała, jak i ducha. Zapraszamy do czytania.  

Ruch to zdrowie! 

Jak się okazuje, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nasz organizm wielopłaszczyznowo. Zyskuje przede wszystkim układ ruchu, który staje się silniejszy. Wzmacnia zarówno mięśnie, jak i kości, co sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na wszelkie urazy. Efekty aktywnego trybu życia będziemy mogli dostrzec na starość, kiedy to pojawiają się przeróżne schorzenia układu ruchu np. osteoporoza. 

Znaczące zmiany zachodzą również w układzie krwionośnym. Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co bezpośrednio skutkuje w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia wielu schorzeń np. zawałów czy zatorów. 

Ruch znacząco poprawia nasz metabolizm, co zmniejsza ryzyko pojawienia się nadwagi. Aktywność fizyczna odpowiada również za spadek poziomu cholesterolu. 

Nie możemy zapomnieć o wpływie na układ oddechowy. W końcu każdy w swoim życiu doświadczył tzw. zadyszki. Regularne treningi zwiększają zarówno pojemność płuc, jak i naszą wytrzymałość. Co więcej, podczas wysiłku fizycznego dokładnie dotleniamy wszystkie komórki naszego ciała. Odbija się to na wzroście poziomu koncentracji. Lepiej zapamiętujemy, a po treningu znacząco łatwiej nam się skupić. 

Czy wiedzieliście, że aktywność fizyczna wzmacnia naszą odporność? Jak się okazuje, to wszystko za sprawą białych krwinek, które są składnikami krwi pompowanej przez nasze serce. Podczas wysiłku serce bije szybciej, a co za tym idzie – zyskujemy większą ilość małych obrońców przed wirusami!

Radość po wysiłku – jak to się dzieje?

Każdy, kto regularnie ćwiczy z pewnością potwierdzi, że to właśnie aktywność fizyczna wywołuje najwięcej radości. Co więcej, z treningów wracamy szczęśliwi oraz (paradoksalnie) pełni energii! Jak to jest możliwe? 

Sekret tkwi we wpływie aktywności na układ nerwowy. Podczas ruchu relaksujemy się, a nasz organizm wydziela hormony szczęścia – endorfiny. To właśnie one odpowiadają za dobre samopoczucie zarówno podczas, jak i po treningu. 

Ruch pomaga walczyć ze stresem!

Żyjemy w czasach, kiedy nieustannie się czymś przejmujemy. Szkoła, praca, zajęcia dodatkowe – jak radzić sobie z tym ciągłym stresem? Okazuje się ze prawdziwym remedium jest ruch.

Aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie wydzielania kortyzolu – hormonu stresu. Sprawia to, że czujemy się zrelaksowani zarówno podczas wysiłku, jak i po jego ukończeniu. Co za tym idzie, aktywny tryb życia wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Dawka szczęścia, za którą odpowiadają hormony sprawia, że czujemy się znacznie lepiej. 

Lepsza samoocena i rozwój wewnętrzny

Jak się okazuje, treningi znacząco wpływają na naszą samoocenę. Powodują one wzrost tkanki mięśniowej, co bezpośrednio wpływa na jędrność skóry. Poprawia się nasza sylwetka, a pierwsze efekty napędzają nas do dalszego działania! To właśnie ruch sprawia, że wolniej się starzejemy, a dłużej cieszymy się pełną sprawnością fizyczną. 

Pamiętajmy, że samoocena to nie tylko wygląd zewnętrzny! O wiele ważniejsze okazuje się nasze podejście do własnego organizmu. Podczas treningów badamy naszą wytrzymałość, a towarzyszący nam progres sprawia, że zauważamy siłę, którą ma nasze ciało! Dodatkowo budujemy poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie. Co więcej, treningi sprawiają, że stajemy się bardziej obowiązkowi i zawzięci w dążeniu do celu. Na koniec warto dodać, że aktywność fizyczna dostarcza Wam wiele możliwości. Poznawanie nowych osób czy zwiedzanie ciekawych miejsc to tylko niektóre z nich. Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że ruch wciąga jak narkotyk! Zacznij, a aktywność fizyczna będzie Ci z pewnością towarzyszyła przez całe życie!

Similar Articles

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze